Kalkınma Yolu: Nakliye Sürecinde Devrim Yaratacak Proje Kalkınma Yolu: Nakliye Sürecinde Devrim Yaratacak Proje

 

Brent petrolün varil fiyatı, uluslararası piyasalarda 83 doların altında işlem görüyor. Petrol fiyatlarını, Suudi Arabistan’ın Asyalı müşterilerine fiyat artışı yapması ve ABD’nin stratejik petrol rezervlerini kullanabileceğine dair beklentiler etkiliyor.

Brent petrol 82,87 dolardan işlem görüyor

Brent petrolün varil fiyatı, cuma günü 83,66 dolara kadar yükseldikten sonra günü 83,47 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 10.40 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,72 azalışla 82,87 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 0,77 düşüşle 77,91 dolardan alıcı buldu.

Suudi Arabistan fiyat artışı yaptı

Petrol fiyatlarını yukarı yönlü destekleyen en önemli faktör, Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun Asyalı petrol tüketicileri için ham petrolün fiyatını aralık ayı için 1,40 dolardan 2,70 dolara yükseltmesi oldu. Aramco’nun bu adımı, yetersiz arz endişelerinin sürdüğü piyasalarda talebin güçlü kalmaya devam ettiği algısına yol açtı.

ABD rezerv kullanabilir

Petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılayan en önemli faktör ise ABD’nin petrol arzını artırma çağrılarına rağmen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) grubunun üretim artışı yapmama kararı oldu. Bu karardan sonra ABD Başkanı Joe Biden, yüksek akaryakıt fiyatlarıyla mücadele için “başka araçlara” da sahip olduklarını söyledi. Bu açıklama piyasalarda ABD’nin stratejik petrol rezervlerini kullanacağına dair beklentilere yol açtı.

Çin’in ithalatı düştü

Öte yandan, dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin’in petrol ithalatının ekimde son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesi fiyatlardaki yükselişi sınırladı. Söz konusu düşüşte, devlete ait rafinerilerin yüksek fiyatlar nedeniyle alımlarını durdurması, bağımsız rafinerilerinin alımlarının da sınırlandırılması etkili oldu.

Kaynak: (İLKHA)