TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği'nde önemli bir değişiklik yaparak, mülkiyet ve mirasçılık sorunları yaşayan çiftçilerin desteklere erişimini kolaylaştırdı. Yürürlüğe giren yönetmelik değişikliği ile birlikte tarımsal faaliyet yapılan ancak kayıt sorunu yaşanan alanlar, "taahhütname" belgesiyle kayıt altına alınabilecek.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olma, kontrollerin yapılması ve sistemin güncellenmesine ilişkin esaslar bu değişiklikle düzenlendi. Taahhütnameye konu olan araziler, üretim yılına ait uydu görüntüleri veya tespit komisyonları tarafından yerinde kontrol edilerek kayıt altına alınacak.

TARIM BAKANI YUMAKLI’DAN ÇKS YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

Mülkiyet ve mirasçılık sorunları nedeniyle desteklerden yararlanamayan çiftçiler, artık taahhütname belgesiyle tarımsal desteklere başvurabilecekler. Bu önemli değişiklik sayesinde, üreticilerin mülkiyet ve mirasçılık sorunlarından kaynaklı mağduriyetleri giderilerek tarımsal desteklerden faydalanmaları sağlanacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt yapılırken, hisseye isabet eden alanların bölünerek kiraya verilmesi durumunda, Hazineden kiralanan alanlarda asgari tarımsal büyüklük şartı aranmayacak. Bu sayede çiftçiler, kiralanan alanlarda da desteklere erişebilecekler.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, üretim planlaması kapsamında hayata geçirilen bu uygulamanın çiftçilerin tarımsal desteklerden maksimum düzeyde faydalanmasını sağlayacağını belirtti. Üretim yapılan tüm alanların kayıt altına alınarak sisteme dahil edileceğini vurgulayan Bakan Yumaklı, çiftçilere destek olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: MEHMET NEZİR ŞEKER