Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi'nin (KEİPA) 62. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'deki zulmünün bölgedeki istikrarı tehdit ettiğini vurgulayarak derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu.

Fidan, KEİ'nin Karadeniz havzasındaki ülkeleri bir araya getiren önemli bir bölgesel teşkilat olduğunu ve üye devletler arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin ilerlemesine katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, 7 Ekim'den bu yana Filistin'de yaşanan gelişmelerin Filistin ihtilafının her zaman dikkate alınması gerektiğini bir kez daha hatırlattığını ifade etti.

İsrail'in Gazze'deki zulmü ve saldırılarına değinen Fidan, bu durumun KEİ coğrafyasının da bağışık kalamayacağı ciddi bir coğrafi tırmanma riski oluşturduğunu belirtti. Derhal ateşkes ilan edilmesi, kesintisiz insani yardım akışının sağlanması ve uluslararası kabul gören parametrelere dayanan barış müzakerelerine geri dönülmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, barışın tam olarak uygulanmasını temin etmek için bir garantörlük mekanizmasının oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

Fidan, uluslararası sistemin Gazze'deki insani trajedi karşısında başarısız olduğunu ve bazı ülkelerin sessizliğinin diğer çatışma bölgelerine yansımaları olabileceğini ifade etti. Türkiye'nin Ukrayna'ya olan sarsılmaz desteğini vurgulayan Fidan, Ukrayna'nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğü için diplomatik çabalarını sürdüreceklerini ve Karadeniz Girişimi'nin yeniden canlandırılmasının da bunun bir parçası olduğunu belirtti.

KEİPA 62. Genel Kurulu'nda ayrıca Asaf Hajiyev'in KEİPA Genel Sekreterliği'ne ve Türkiye Delegasyonu Başkanı Dönmez'in Asamble Başkan Yardımcılığı'na seçildiği bildirildi. Dönmez, konuşmasında Gazze'deki zulmü kınadıklarını ve sivillere karşı yapılan saldırıları kesin bir dille reddettiklerini ifade etti. Gazze'deki can kayıplarının büyük çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluşmasının uluslararası toplum için utanç verici olduğunu belirtti.

"Kalkan-24" Operasyonunda 1456 Düzensiz Göçmen Yakalandı "Kalkan-24" Operasyonunda 1456 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Kaynak: (İLKHA)