Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Türkiye-Somali ilişkileri, terörle mücadele, küresel ve bölgesel meseleler ele alındı.

Türkiye-Somali İlişkileri

Görüşmede, Türkiye ve Somali arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesi ve geliştirilmesi konusunda mutabık kalındı. Türkiye’nin Somali’ye verdiği insani, askeri, ekonomik ve teknik desteklerin devam edeceği vurgulandı. Somali’nin kalkınma ve istikrarına katkı sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi için iş birliğinin sürdürüleceği belirtildi.

Terörle Mücadele

Görüşmede, terör örgütü Eş-Şebab’ın Somali’de yaptığı saldırılar kınandı ve lanetlendi. Türkiye’nin, Somali’nin terörle mücadelesinde yanında olduğu ifade edildi. Somali’nin güvenlik güçlerinin eğitimi ve donatımı için Türkiye’nin desteğinin devam edeceği kaydedildi.

Kurtulmuş’tan Malcolm X Anısına Duygusal Mesaj Kurtulmuş’tan Malcolm X Anısına Duygusal Mesaj

Küresel ve Bölgesel Meseleler

Görüşmede, küresel ve bölgesel meseleler de gündeme geldi. İsrail’in Filistin topraklarında yaptığı saldırılar ve Gazze’ye insani yardım götürülmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Türkiye ve Somali’nin, Filistin halkının haklarını savunmaya devam edeceği vurgulandı. Ayrıca, Somali’nin siyasi ve seçim süreci, Afrika Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası örgütlerdeki iş birliği de görüşüldü.

Erdoğan ve Mahmud, telefonda yaptıkları görüşmede, Türkiye-Somali ilişkileri, terörle mücadele, küresel ve bölgesel meseleler hakkında fikir teatisinde bulundu. İki lider, stratejik ortaklıklarını güçlendirmek ve geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: (İLKHA)