Küresel pay piyasaları, yoğun veri gündemi ve merkez bankalarının söylemleriyle şekillendi. Fed’in faiz indirimlerine diğer ülkelerden daha geç başlayacağına dair endişeler, risk iştahını törpüledi. Gelecek hafta, dünya genelinde açıklanacak enflasyon verileri yakından takip edilecek. 

Merkez Bankası Faizi Yüzde 50'de Sabit Bıraktı Merkez Bankası Faizi Yüzde 50'de Sabit Bıraktı

Küresel piyasalarda önemli merkez bankalarının faiz indirimlerine başlama beklentileri güçlü kalmaya devam ederken, ABD Merkez Bankası (Fed) söz konusu faiz indirimlerine diğer ülke merkez bankalarından daha geç başlayabileceği endişeleriyle risk iştahını törpüledi.

Hafta boyunca ABD’de açıklanan makroekonomik veriler, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini Temmuz 2023’ten bu yana 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutmasına rağmen ekonomik aktivitede güçlü bir duruşa işaret etti. Fed yetkililerinin şahin tonlu yönlendirmeleri, pay piyasalarında satış baskısı yarattı.

Fed Başkanı Jerome Powell, “bekle-gör” mesajı verirken, “Ekonomi genel olarak beklediğimiz gibi seyrederse çoğu FOMC üyesi bu yılın bir noktasında politika faizini düşürmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyor” ifadelerini kullandı. Bu açıklama, doların diğer önemli para birimleri karşısında gerilemesine ve emtia fiyatlarında yukarı yönlü hareketlere neden oldu.

Fed yetkililerinin ardından Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonda daha fazla ilerleme kaydedilmediği sürece bu yıl faiz indirimlerinin gerçekleşmeyebileceğini dile getirdi. Bu açıklamaların ardından pay piyasalarındaki düşüşler dikkat çekti.

ABD’de tarım dışı istihdamın martta 303 bin kişi ile beklentileri aşması ve işsizlik oranının yüzde 3,9’dan yüzde 3,8’e gerilemesi, iş gücü piyasasındaki sıkı duruşun sürdüğüne işaret etti.

Gelecek hafta, ülkede açıklanacak enflasyon verileri, söz konusu fiyatlamalar üzerinde değişikliğe sebep olabilir. ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) martta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,4 artış göstermesi bekleniyor.

Bu gelişmeler ışığında tahvil piyasalarında satıcılı bir seyir hakim olurken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yaklaşık 19 baz puanlık artışla haftayı yüzde 4,39’tan kapattı. Fed’in haziranda faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 49’a geriledi.

 

Kaynak: AA