DSÖ Filistin Temsilcisi: Bu Durum Uzun Vadeli Etkilere Neden Olacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Filistin Temsilcisi Dr. Rik Peeperkorn, Gazze’de İsrail saldırılarında yaralanan sivillerin durumuna ilişkin çevrim içi bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Peeperkorn, Gazze’de yaralanan siviller arasında çok sayıda travma vakasının olduğunu belirterek, “Omurga travması, ezilme yaralanmaları, ciddi yanıklar, amputeler. Hayatımda çocukların da aralarında olduğu hiç bu kadar çok ampute vakasına şahit olmadım.” ifadelerini kullandı.

Afganistan İslam Emirliği, Doha Toplantısına Katılmayacak Afganistan İslam Emirliği, Doha Toplantısına Katılmayacak

Peeperkorn, Gazze’de yaşanan insanlık dramının her şey üzerinde çok uzun vadeli etkilere neden olacağını vurgulayarak, “Bu durum, Gazze’deki sağlık sisteminin kapasitesini aşıyor. İnsani yardımların girişinin engellenmesi, ilaç ve sağlık malzemelerinin yetersizliği, yaralıların tedavisini zorlaştırıyor. DSÖ olarak Gazze’deki sağlık kuruluşlarına destek olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Gazze’de İsrail Saldırılarında 59 Binden Fazla Kişi Yaralandı

İsrail’in 95 gündür Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin çocuk, 7 bin kadın olmak üzere 23 bin 210 Filistinli öldürüldü, 59 bin 100 kişi yaralandı.

Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail’in ağır saldırılarında yaralanan birçok sivilin uzuv kaybı yaşadığı bildiriliyor.

İsrail güçleri tarafından insani yardımların girişinin engellendiği Gazze Şeridi’nde temel ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra ilaç ve sağlık malzemeleri sıkıntısı çekildiği için yaralıların tedavi edilmesinde de büyük zorluklar yaşanıyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)