AB, Dondurulan Rus Varlıklarının Gelirini Temmuzda Ukrayna’ya Gönderecek AB, Dondurulan Rus Varlıklarının Gelirini Temmuzda Ukrayna’ya Gönderecek

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin davasına verdiği destek açıklamasını övgüyle karşıladı. Heniyye, Erdoğan'ın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin parlamento bloku toplantısında yaptığı konuşmada Hamas'ı "Ulusal kurtuluş hareketi" olarak tanımlamasını ve Kuvay-i Milliye'ye benzetmesini takdir etti. Bu açıklamanın, Filistin halkı ve Hamas için bir övünç kaynağı olduğunu belirtti.

Heniyye, İstanbul'da gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarihi bağları ve bölgesel konumuyla Filistin davasına olan desteklerini vurguladı. Erdoğan'ın Hamas ve Gazze'ye yönelik insani yaklaşımının, Türk halkının vicdanını yansıttığını ifade etti. ABD'nin desteğiyle ayakta kalan Siyonist saldırıların durması için her türlü çabanın birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Heniyye, Erdoğan'ın BM'de yaptığı konuşmayı hatırlatarak, Türk liderin Filistin davasına olan fikri, tarihi ve siyasi tutumunu övdü. Türkiye'nin bölgedeki konumunu ve Filistin davasına verdiği önemi takdirle izlediklerini belirtti. Aynı şekilde, Türk halkının Gazze ablukasının kalkması için Mavi Marmara'da verdiği şehitleri de unutmadıklarını dile getirdi.

Heniyye, görüşmede İsrail ile ticari kısıtlamalar ve bunların ticari hareketliliğe etkileri konusunda bilgilendirildiklerini ifade etti. Bu kararların, Siyonist düşmanlara karşı atılmış önemli bir adım olduğunu belirtti. Heniyye ayrıca, Filistin'in iç siyasetinin düzenlenmesi için 2 aşamalı bir çağrı yaptıklarını söyledi. İlk aşamanın FKÖ'nün tüm Filistinli grupları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi olduğunu, ikinci aşamanın ise ulusal birlik hükümetinin kurulması ve seçimlerin yapılması olduğunu açıkladı.

Heniyye, Türkiye ziyaretinin Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ilişkiler bağlamında gerçekleştiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. Toplantıda Gazze'ye yönelik saldırılar ve Filistin halkının talepleri hakkında detaylı bir açıklama yaptıklarını söyledi.

Son olarak, Heniyye Gazze'nin Filistin'in ulusal bir parçası olduğunu vurgulayarak, ulusal uzlaşı hükümetinin savaştan sonra Gazze'yi de yönetmesini beklediklerinitüm Filistin halkının meşru temsilcisi olan Hamas'ın buna hazır olduğunu ifade etti.

Özetlemek gerekirse, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Filistin davasına verdiği destek açıklamasını Türk halkının vicdanını yansıttığı şeklinde değerlendirdi. Heniyye, Erdoğan'ın Hamas'ı "Ulusal kurtuluş hareketi" olarak tanımlamasını ve Gazze'deki zulme karşı duruşunu takdir etti. Heniyye aynı zamanda Türkiye'nin Filistin davasına olan tarihi ve siyasi tutumunu övdü ve Türk halkının Gazze ablukasının kalkması için verdiği şehitleri unutmadıklarını belirtti. Hamas lideri ayrıca Türkiye ziyaretinde İsrail ile ticari kısıtlamalar ve Filistin'in iç siyasetinin düzenlenmesi konularında bilgilendirildiklerini ve Türkiye ile Filistin arasındaki tarihi ilişkiler bağlamında önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı