İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Gazze Şeridi'nde yaşanan acımasız işgal ve kıtlık tehlikesine karşı uluslararası yardım çağrısında bulundu. HRW, dünya genelindeki ülkelere, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) destek sağlamaları için çağrıda bulundu. Geçen Ekim ayından bu yana devam eden işgalin yarattığı insani felaketin önüne geçmek ve Gazze'deki 2.3 milyon Filistinliye gıda, su ve ilaç sağlamak amacıyla HRW, UNRWA'ya olan desteğin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

HRW'nin Kriz Savunuculuğu Direktörü Akshaya Kumar, Gazze halkının büyük ölçüde UNRWA hizmetlerine bağlı olduğunu ve bu yardımların kesilmesinin ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Kumar, özellikle çocuklar, engelliler ve hamile kadınların hayati önem taşıyan UNRWA hizmetlerine muhtaç olduğuna dikkat çekti.

Uluslararası toplumu, Gazze'deki kıtlık riskine karşı duyarlı olmaya çağıran HRW, işgalci rejimin BM kuruluşunun faaliyetlerini kapatmaya yönelik çabalarını ve insani yardım girişlerini engelleme eylemlerini sert bir dille eleştirdi. Kumar, işgalin Gazze'de açlığı bir savaş silahı olarak kullanarak savaş suçu işlediğine dikkat çekti.

Katar, Gazze’deki soykırıma dur demek için BM’yi harekete geçirdi Katar, Gazze’deki soykırıma dur demek için BM’yi harekete geçirdi

HRW ayrıca, özellikle ABD, Britanya, Kanada ve Almanya gibi ülkelere, Filistinlilere yönelik ciddi ve yaygın ihlalleri engellemek amacıyla siyonist işgal oluşumuna askeri yardım ve silah satışını askıya alma çağrısında bulundu.

Kaynak:  (İLKHA)