Her Cuma günü saat 11.11'de Şanlıurfa'daki sorunları ve çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanlığı, bu hafta, ekonomik zorluklar içindeki Şanlıurfa halkının halk ekmek erişiminde yaşadığı sıkıntıları ve bunlara çözüm önerilerini dile getirdi.

"Urfa'da Halk Ekmek Erişimi Zor ve Yetersiz"

Polat, "HÜDA PAR olarak bu hafta, toplum olarak saygı duyduğumuz ve koruduğumuz ekmek meselesine değinmek istiyoruz" dedi ve ekledi:

"Urfa'nın ve Bursa'nın nüfusu neredeyse aynı olmasına rağmen, halk ekmeğine ulaşma durumunu konuşacağız. Ekonomik sıkıntılı bu dönemde, ekmeğe erişim eskisinden daha büyük bir önem arz ediyor. Özellikle Şanlıurfa'daki düşük gelirli vatandaşlar ve sezonluk tarım işçilerinin yoğun olduğu bir şehirde, ekmeğe ulaşmak daha zorlu bir sürece işaret ediyor."

"Urfa'da halk ekmek noktaları sadece 22"

Polat, "Bursa'nın nüfusuyla benzerlik gösteren Şanlıurfa'da günlük halk ekmeği üretimi 50-60 bin adet civarında. Ancak ulaşılabilir satış noktaları sadece 22. Evet, yanlış duymadınız, sadece 22 adet. Bu sayı oldukça yetersiz. Toplumun ihtiyaçlarına daha uygun ve sosyal belediyecilik çerçevesinde daha uygun fiyatlı halk ekmeği sunmak elbette takdirle karşılanır. Ancak, bu hizmet, insanlar için bir zorluk ve çile haline gelirse, ne kadar önemli olursa olsun, talep görmeyecektir" dedi.

"Satış Noktalarının Hızla Artması Gerekiyor"

Belediyenin, halk ekmeğini bakkal ve marketlerle anlaşarak satış noktalarını artırması gerektiğini vurgulayan Polat, "Düşünün ki yaşlılar veya çocuklu anneler, uygun fiyatlı ekmeğe ulaşmak için 1.5 - 2 kilometre yürümek zorunda kalıyorlar. Bu çile ve zorluk sona ermeli. Belediyenin hızla satış noktalarını artırması gerekiyor. Hem mahalledeki bakkal ve marketler ekmeği satabilir hem de vatandaşlarımız en yakın yerden ekmeğe rahatça ulaşabilir" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa'da ormanlık alanda yangın! Şanlıurfa'da ormanlık alanda yangın!

Kaynak: (İLKHA)