İsrail'in Gazze'ye Gece Boyu Düzenlediği Saldırılarda En Az 19 Kişi Öldü İsrail'in Gazze'ye Gece Boyu Düzenlediği Saldırılarda En Az 19 Kişi Öldü

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıda, uluslararası gıda yardım kuruluşu World Central Kitchen (WCK) çalışanlarından dört Batılı hayatını kaybetti. Filistin resmi ajansı WAFA'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail güçleri, Deyr el-Belah şehrinin batısındaki sahil yolunda sivil aracı hedef aldı. Saldırıda, bir Avustralyalı kadın ile Birleşik Krallık ve Polonya uyruklu iki erkek çalışanın yanı sıra kimliği belirlenemeyen bir yabancı uyruklu ve bir Filistinli hayatını kaybetti.

WCK'den yapılan açıklamada, Gazze'deki insani yemek yardımı çalışmalarına katılan çalışanlarının İsrail ordusunun saldırısında öldürüldüğü haberlerini aldıklarını belirterek, "Bu bir trajedi. İnsani yardım çalışanları ve siviller asla ve asla bir hedef olmamalı." ifadesi kullanıldı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise, "Ordu, bu trajik olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı bir inceleme yürütüyor." denildi.

Saldırının ardından sosyal medyada, Avustralyalı kadın yardım çalışanının Gazze'deki Deir el-Belah'ta mutfakta sivillere dağıtmak için pişirilen yemekleri gösterdiği görüntüler paylaşıldı. Öte yandan, İsrail savaş uçakları, Deyr el-Belah'ın El-Hakar bölgesindeki El-Beşir Camisi'ne hava saldırısı düzenledi. Saldırıda bir çocuk hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı