Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ABD'nin Gazze'de rehinelerle ateşkesi ilişkilendiren karar tasarısının veto edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Katar'da Coşkulu 23 Nisan Kutlaması Katar'da Coşkulu 23 Nisan Kutlaması

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Petro, Gazze'de yaşanan olaylara dikkat çekti. ABD'nin Gazze'de rehinelerle ateşkesi ilişkilendiren karar tasarısının Rusya ve Çin tarafından veto edilmesine tepki gösteren Petro, ticari çıkarların ötesinde, Rusya ve Çin'in, ABD'nin Gazze'ye ilişkin sunduğu ateşkes karar tasarısını desteklemesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Petro, ABD'nin de Rusya ve Çin'den gelen benzer önerilere sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Kolombiya olarak Gazze'de bir ateşkesin sağlanması için ABD, Rusya ve Çin'e çağrıda bulunan Petro, diplomatik girişimlerin önemine vurgu yaptı.

Hatırlanacağı üzere BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin Gazze'de ateşkesi rehinelerin bırakılmasıyla ilişkilendirip diplomasiyi destekleme çağrısıyla yetinen karar tasarısı, Rusya ve Çin tarafından veto edilmişti. Bu veto, uluslararası camiada tartışmalara neden olmuştu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı