AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı basın açıklamasında, Srebrenitsa soykırımının 29. yıl dönümünde hayatını kaybedenleri anarak, Gazze'deki duruma dikkat çekti. Yazmacı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Srebrenitsa Soykırımının Acısı Hala Taze

Yazmacı, 29 yıl önce Bosna Hersek’in doğusunda Srebrenitsa’da yaşanan katliamı hatırlatarak, "Çok değil, 29 yıl önce dünyanın gözleri önünde toplu katliam yapıldı. 11-12 Temmuz 1995 tarihinde Srebrenitsa’da Sırp lider Radovan Karadziç ile Sırp güçlerinin komutanı Ratko Mladiç’in emriyle sivil 8 bin 372 kişi acımasızca katledildi. Bugün hala binden fazla kişinin cenazesine ulaşılamamıştır." dedi.

Avrupa Tarihinin Kara Lekesi

Sayıştay'a denetçi yardımcısı adayı alınacak Sayıştay'a denetçi yardımcısı adayı alınacak

Yazmacı, "11 Temmuz Avrupa tarihinin silinmeyecek bir kara lekesidir. Sözde 'medeniyetin beşiği' Avrupa’nın göbeğinde, dünyanın gözleri önünde yaşanan Srebrenitsa katliamının 29’uncu yılında hayatını kaybeden 8 binden fazla kardeşimizi rahmetle anıyorum." ifadelerini kullandı.

Soykırımı Unutmayın

Srebrenitsa katliamının önemine dikkat çeken Yazmacı, "İnsanlık onurunun ayaklar altına alındığı, Avrupa tarihinin kara lekesi olan Srebrenitsa’da acılar tazeliğini korurken Bilge Kral Aliya’nın dediği gibi: 'Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.'" şeklinde konuştu.

Gazze'deki Duruma Değindi

Yazmacı, Gazze'de yaşananlara da değinerek, "Ancak bugün yine dünyanın gözü önünde bir soykırım işleniyor. Yine bir toplum sadece inançları nedeniyle topluca katlediliyor. Gazze’de sivil on binlerce insan kendilerini medeni addeden batının alkışları eşliğinde Netanyahu ve hükümeti tarafından öldürülüyor." dedi.

Batı Ülkelerine Eleştiri

"29 yıl önce Bosna’da yaşananların daha ağırı bugün Gazze’de yaşanıyor. Gazze’de yaşamını yitiren kardeşlerimizin sayısı 38 bini geçti. Geçmişten hiç ders çıkarmadan benzer şekilde katliama göz yumulmaya devam ediliyor." ifadeleriyle, batılı ülkelerin bu duruma sessiz kalmasını eleştirdi.

Filistinli Kardeşlerimiz Yalnız Değil

Yazmacı, "Bu vesileyle, tarihe kapkara bir leke olarak geçen Srebrenitsa soykırımının 29. yıl dönümünde yaşamını yitiren Boşnak kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, kederli ailelerine de en içten taziyelerimi sunuyorum. Ayrıca Filistin ve Filistinli kardeşlerimiz yalnız değildir, acıları acımızdır. İsrail’in bu zulmü, mazlumlara karşı katliama ulaşan saldırıları tarih sayfalarına soykırım, Gazze halkının sergilediği inançlı duruş da şanlı bir direniş destanı olarak yazılacaktır." dedi.

Basın Mensuplarına Teşekkür Etti.

Konuşmasını, "Merhum Aliya İzzetbegoviç'in 'Bizi toprağa gömdüler fakat tohum olduğumuzu bilmiyorlardı' sözünü hatırlatarak sözlerime son vermek istiyorum. Kıymetli basın mensupları, vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum." diyerek tamamladı.

Muhabir: M.Meki AKGÜL