Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirtti. Aktürk, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada 38 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili bilgi veren Aktürk, 1 Ocak 2024'ten bu yana Irak'ın kuzeyinde 268, Suriye'nin kuzeyinde ise 378 teröristin etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Aktürk, ayrıca son bir haftada Irak'ın kuzeyinden kaçan 1 PKK'lı teröristin Hudut Karakoluna teslim olduğunu da duyurdu. Sınırlardan yasa dışı geçmeye çalışanların engellenmesine yönelik çalışmalara da değinen Aktürk, son bir haftada 2'si terör örgütü mensubu 82 kişinin yakalandığını ve 2 bin 572 kişinin sınırı geçemeden engellendiğini belirtti.

Aktürk, ayrıca Bahar Kalkanı Harekat bölgesinde meydana gelen araç kazasında 23 Mart'ta şehit olan Tank Sözleşmeli Er Abdulkadir Akıncı'ya rahmet diledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgesel ve küresel barışa katkılarına da değinen Aktürk, Türkiye'nin uluslararası arenadaki misyonlarını başarıyla yerine getirdiğini vurguladı. Aktürk, NATO'nun Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve insani erişim sağlanması kararını olumlu bulduklarını ve İsrail'in bu karara uyması gerektiğini belirtti.

Aktürk, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in Hatay'a yapacağı ziyaret ve ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi heyetini kabul edeceği bilgisini paylaştı.

TÜİK'e 21 Sözleşmeli Personel Alınacak TÜİK'e 21 Sözleşmeli Personel Alınacak

MSB'nin yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin geliştirilmesine verdiği önemi vurgulayan Aktürk, yeni silah sistemlerinin envantere girişine de değindi. TÜBİTAK tarafından geliştirilen "Taşınabilir Atış Kontrol Birimi" sistemi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilen "Süper Mushshak" uçaklarının önemine dikkat çekti.

Aktürk, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na katılımın yüksek olduğunu ve sınavda başarılı olan adayların okul tercihlerinin 3 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında alınacağını belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı