ABD Başkanı Joe Biden'ın New York ziyareti öncesinde, Manhattan'daki Rockefeller Plaza binasında bulunan NBC televizyon kanalının lobisini basan yaklaşık 50 Filistin destekçisi aktivist gözaltına alındı.

NBC binasının lobisinde oturma eylemi yapan çoğu Yahudi asıllı Filistin yanlısı aktivistler, Biden'ın Amerikalı komedyen Seth Meyers'in programına katılmasını engellemeye çalıştı. Göstericiler, Gazze'de yaşanan şiddeti ve İsrail'in politikalarını protesto ettiler. Büyük bir pankart taşıyan grup, "Yahudilerden Biden'a; Soykırımı silahlandırmayı durdurun" mesajını dile getirdi.

Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı Gazze'de İnsanlık Krizi: BM, Nüfusun Yarısının Açlıkla Karşı Karşıya Olduğunu Açıkladı

New York Polis Teşkilatı (NYPD) tarafından televizyon binasının çevresinde ve lobisinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, 50'ye yakın gösterici gözaltına alınarak polis otobüslerine bindirildi.

Protesto, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik askeri operasyonlarının arttığı bir dönemde gerçekleşti. 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden çatışmalarda binlerce Filistinlinin öldüğü ve yaralandığı biliniyor. Göstericiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını kınarken, ABD'nin bu politikalara verdiği destek üzerine de tepki gösterdiler.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı