ABD'nin New York kentinde, Türkiye, Endonezya ve Pakistan Başkonsolosluklarının ortak organizasyonu ile "Çağdaş Dünyada İslamofobi ile Mücadele" konulu bir panel Türkevi’nde düzenlendi.

Panelde hoşgeldin konuşması yapan New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, İslamofobinin toplumdaki çeşitlilik, birlik ve karşılıklı saygı ilkelerini baltaladığını vurguladı. Reyhan, İslamofobi’nin sadece Müslümanları hedef almadığını, küresel ölçekte toplumlarda bölünmeyi ve hoşgörüsüzlüğü körüklediğine dikkat çekerek,“Dolayısıyla bununla mücadele etmek hiçbir milletin veya grubun sorumluluğunda değildir, hepimizin ortak çabasını ve işbirliğini gerektirir.” dedi.

Kuveyt, vatandaşlarından Lübnan'ı terk etmelerini istedi Kuveyt, vatandaşlarından Lübnan'ı terk etmelerini istedi

Columbia Üniversitesi’nden Dr. Amra Sabic-El-Rayess'in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, çeşitli uzmanlar İslamofobi üzerine sunumlarını yaptı.

Türk Alman Üniversitesi’nden Prof. Dr. Enes Bayraklı, İslamofobi konusuna Gazze’de devam eden İsrail saldırılarını örnek göstererek, “Gazze’deki soykırım birçok ifşanın yanında dünyadaki küresel apartheid sistemini de gözler önüne serdi.” diye konuştu.

Panel, soru cevap kısmı ile sona erdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı