Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD’li Washington Post gazetesinin ulaştığı Kremlin belgeleri ve Rus şirket yöneticileri ile yapılan görüşmeler, Rusya’nın Çin ve Küresel Güney ile bağlarını güçlendirdiğini ve ABD’nin hakim olduğu finans sistemine alternatif oluşturduğunu gösteriyor. Rusya, ayrıca İran’la askeri işbirliği, Arap dünyası ile diplomatik ilişkiler ve BRICS grubunun genişlemesi gibi adımlarla küresel etkisini artırıyor.

ABD’nin Gazze Politikası Rusya’ya Yarıyor

Washington Post gazetesinin analizine göre, Rusya, Ukrayna’da Batı destekli bir saldırıyı püskürttükten sonra moral buldu. ABD’nin İsrail’in Gazze işgalini desteklemesi ise Washington’un dünyanın pek çok yerindeki itibarını zedeledi. Bu durum, Rusya’nın küresel konumu konusundaki iyimserliğin artmasına neden oldu.

Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı Rusya’dan Afrika’ya 200 Bin Tonluk Tahıl Yardımı

Rusya, Yeni Bir Dünya Düzeni Yaratmak İstiyor

Washington Post gazetesinin haberinde, Avrupalı bir istihbarat servisi tarafından elde edilen ve gazete tarafından incelenen Rusya Güvenlik Konseyi’nin iç belgelerinden birinde, Rusya’nın yeni bir dünya düzeni yaratmak istediği belirtildi. Belgelerde, "En önemli görevlerden biri yeni bir dünya düzeni yaratmaktır. ABD’nin başını çektiği Batılı ülkeler, kendi egemenliklerine dayalı bir sistemi dayatmaya çalıştılar.” ifadeleri yer aldı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise, Rusya’nın ABD’nin küresel finans sistemindeki hakimiyetini baltalamaya çalıştığını yalanlayarak, “Kremlin yeni bir ekonomik sistem inşa ediyor çünkü önceki sistemin güvenilmez, yanlış ve tehlikeli olduğu ortaya çıktı” dedi.

Rusya, Batı’ya Meydan Okuyor

Rusya’nın askeri ve ekonomik açıdan Batı’nın beklediğinden daha dirençli olması, Putin’in Mart ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesinde ülke içindeki duruşunu da güçlendirdi. Ülkenin üst düzey diplomatlarıyla yakın bağları olan bir Rus akademisyen, Batı yaptırımlarının daha önce endişelere neden olduğunu ancak şu anda durumun değiştiğini belirterek, “Durumun Rusya lehine değişeceğine dair kesin bir beklenti var.” dedi.

Rusya, ABD ile Barış Görüşmesi Yapmak İstemediğini Söyledi

ABD merkezli yayın organı Bloomberg, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin’in ABD ile Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için görüşmelere hazır olup olmadığını öğrenmek için nabız yokladığını iddia etti. Bloomberg, Rus liderin ‘Kiev’in NATO’ya katılmasına karşı çıkmaktan vazgeçmeye hazır’ olduğunu öne sürdü. Kremlin ise bu iddiayı ‘kesinlikle yalan’ haber diyerek reddetti. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson da söz konusu gelişmeden haberdar olmadığını söyledi ve Rusya ile müzakere konusunda kararın Ukrayna’da olduğunu vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)