Haliliye Belediyesi Sosyal Projelerle Gönüllere Dokunuyor Haliliye Belediyesi Sosyal Projelerle Gönüllere Dokunuyor

Şanlıurfa, Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip şehri olma özelliğini taşıyor ve şimdi de bilime olan katkılarıyla ön plana çıkıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün liderliğinde, TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen Şanlıurfa Bilim Merkezi, Büyük Ölçekli Bilim Merkezleri projeleri kapsamında Türkiye genelinde öne çıkan şehirlerden biri oldu.

51 bin 402 metrekarelik devasa bir alanda kurulan Şanlıurfa Bilim Merkezi, 40 bin metrekare peyzaj alanına sahip. Projede yer alan 9 bin metrekarelik kapalı alan, matematik, ahşap ve tasarım, robotik ve kodlama, biyoloji ve kimya, STEM, astronomi atölyelerine ev sahipliği yapacak.

Bu bilim merkezi, sessiz ortamlarda değil, gezilebilir, denenebilir ve dinamik bir ortamda bilimi keşfetmeye teşvik ediyor. Gece ışıklandırmasıyla şehre yeni bir görünüm kazandıran merkez, farklı yaş gruplarından bireyleri bilimle buluşturarak, deneysel ve uygulamalı etkinliklerle bilim ve teknoloji alanında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Zeytin Dalı Eğitim Kampüsü bölgesinde konumlanan Şanlıurfa Bilim Merkezi, öğrencilerin okuldaki eğitimlerini tamamlayıcı nitelikte olacak. Küçük yaşta ziyaretçilere kendi başlarına karar verebilen ve sorumluluk sahibi bireyler olma fırsatı sunacak olan merkez, bölgedeki çocukların ve gençlerin bilimle buluştuğu önemli bir nokta olacak.

83724-77783-20240127084203

Kaynak: (Haber Merkezi)