Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Siverek ilçesinde gerçekleştirilen deprem tatbikatı ile kamu çalışanlarına önemli eğitimler verdi. Toplam 6 gün süren eğitimde, Siverek Belediyesi ekibine afet durumunda nasıl müdahale edileceği konusunda detaylı bilgiler aktarıldı.

Eğitimlerin ardından Viranşehir kara yolu 5. kilometresindeki şantiye alanında senaryo gereği deprem alanı oluşturuldu. Cihazlarla yapılan dinleme çalışmaları ve enkaz altında kalan yaralıların kurtarılması senaryo gereği uygulandı. Siverek Belediyesi Harita Teknikeri Adem Öztürk, olası bir afete karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, eğitimlerin önemini belirtti.

Öztürk, "Belediyemiz ekiplerine 6 günlük arama kurtarma teori eğitiminin ardından bugün de uygulamalı olarak afet durumunda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini, yaralıya nasıl müdahale edileceğini, kaos ortamında nasıl ekipçe takip edilmesi gerektiğini öğrendik. Deprem durumunda teknolojik aletlerle nasıl dinleme yapılacağı ve kullanılacağı, enkazdan çıkarma çalışması, hangi tekniklerle hareket edileceği anlatıldı" dedi.

Afet eğitimlerine katılan çalışanlara sertifika verilecek. Şanlıurfa'da gerçekleştirilen bu canlı tatbikat, afetlere karşı şehirdeki ekiplerin etkin ve hızlı müdahale kapasitesini artırmayı hedefliyor.

Siverek’te öğrenci servisleri denetime tabi tutuldu Siverek’te öğrenci servisleri denetime tabi tutuldu

AA-20240202-33597600-33597594-SANLIURFADA_DEPREM_TATBIKATI_GERCEKLESTIRILDI-min

Kaynak: AA