Şanlıurfa'da Çocukların Sağlığı ve Güvenliği İçin Önlemler Alınıyor Şanlıurfa'da Çocukların Sağlığı ve Güvenliği İçin Önlemler Alınıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitesi tarafından işbirliğiyle düzenlenen "Filistin Film Günleri" etkinliği, İsrail'in Filistin halkına yönelik soykırımına ve zulmüne karşı farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe yoğun ilgi gösterildi.

Etkinlik, ortaokul öğrencilerinin Filistin'e yönelik duygularını içeren mektuplar ve resimlerle başladı. Filistin'deki gazeteciler tarafından çekilen arşiv niteliğindeki fotoğraf sergisi de etkinliğin bir parçasıydı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tahir Güllüoğlu ve Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Araştırma Görevlisi Orhan Sezgin'in açılış konuşmalarının ardından, Filistin sinemasının önemli filmleri seyirciyle buluştu. İlk gün Gazze'nin Gözyaşları ve 5 Kırık Kamera, ikinci gün ise İşgal ve 3000 Gece filmleri izleyicilerle buluştu.

Harran Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Doç. Dr. İbrahim Halil Yaşar, etkinliğin amacını "Soykırımın medyaya yansımayan yönlerini filmler aracılığıyla kamuoyuna aktarmak ve bu konudaki duyarlılığı artırmak" olarak belirtti. Filmlerin Filistinli yönetmenler tarafından çekildiğini ve dramı gerçekçi bir şekilde yansıttığını ifade eden Yaşar, özellikle gençler üzerinde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

Etkinliğin düzenlenmesinde Hazreti İbrahim'in doğduğu topraklardan Filistin'e güçlü bir mesaj gönderme hedefi taşıdıklarını söyleyen Doç. Dr. İbrahim Halil Yaşar, "Gazze'de hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz. Bundan sonra da bu tür programların devam etmesi adına üstümüze düşen ne varsa yapmaya gayret göstereceğiz" dedi.

4ökjhgfddfdghj

Kaynak: MEHMET MEKİ AKGÜL