“Bozdoğan-27” Operasyonu: DEAŞ’a Büyük Darbe “Bozdoğan-27” Operasyonu: DEAŞ’a Büyük Darbe

Sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıklarını teşvik eden 'Sıfır Atık Projesi' ile ilgili genelge Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başlattığı 'Sıfır Atık' projesiyle ilgili genelge, çevreye duyarlı adımların hızla atılmasını sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Genelgede, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakma hedefi doğrultusunda sıfır atık çalışmalarının kararlılıkla devam ettiği vurgulanırken, sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve uygulanması için önemli adımlar atılacağı belirtildi. Buna göre, bina ve yerleşkeler ile mahalli idarelerde sıfır atık yönetim sisteminin kurulması gerekmekte olup, bu sistemi kurmayan veya etkin bir şekilde uygulamayanlara idari yaptırımlar uygulanacak.

Ayrıca, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü kapsamında etkinlikler düzenleneceği belirtildi. Bu etkinliklerin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilebileceği ifade edilirken, tüm kamu kurum ve kuruluşlarından proje uygulamalarına destek vermeleri istendi.

Sıfır Atık Projesi'nin resmi genelgeyle yürürlüğe girmesi, çevre dostu adımların hızla atılmasını sağlayarak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakma hedefine önemli bir katkı sağlayacak.

Kaynak: (İLKHA)