Uyku düzeninin yaşlanma sürecindeki rolüne ilişkin ilginç bir bulgu ortaya çıktı: İsveç'teki Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak yeterli uyku alanlar, kendilerini yaşlarından yaklaşık 6 yaş daha genç hissediyorlar.

Araştırma, 18-70 yaşları arasındaki 429 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılara son bir ay içinde uyku düzenlerini ve kendilerini kaç yaşında hissettiklerini sordular. Elde edilen veriler, psikolojik araştırmalarda kullanılan standart bir ölçekle değerlendirildi.

İlk çalışmanın sonuçlarına göre, uykusunu düzenli olarak tam alamayan her gün için kişilerin ortalama 3 ay daha yaşlı hissettikleri ortaya çıktı. Ancak tam uykusunu alan kişilerin ise yaklaşık 6 yaş daha genç hissettikleri belirlendi.

İkinci çalışmada ise 18-46 yaş arasındaki 186 gönüllünün, arka arkaya iki gün boyunca sadece 4 saat uyuduğunda kaç yaşında hissettikleri incelendi. Bu incelemeler sonucunda, peş peşe iki gün boyunca sadece 4 saat uyuyan gönüllülerin yaklaşık 4,5 yaş daha yaşlı hissettikleri tespit edildi.

Araştırmacılar ayrıca, "sabah kuşları" ve "gece kuşları" olarak adlandırılan uyku tercihlerinin de yaşlanma algısını etkilediğini gözlemledi. Sabah insanlarının az uyuduklarında, gece insanlarına göre daha yaşlı hissettikleri ancak düzenli uyku aldıklarında daha genç hissettikleri bulundu.

Pesimizm Ne Demek? Pesimizm Ne Demek?

Araştırmanın sonuçlarına göre, uyku düzeni, insanların kendilerini kaç yaşında hissettiklerini önemli ölçüde etkiliyor. Uykusu düzenli olan bireylerin, daha genç hissetmeleri sosyal ve fiziksel açıdan daha aktif olmalarını ve yeni deneyimlere daha istekli olmalarını sağlayabilir.

Bilimsel araştırmanın makalesi, "Proceedings of the Royal Society B" dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı