Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kararıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), 14 farklı ilde toplam 18 sahada 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatına sahip olacak. Gaziantep'ten Kilis'e kadar uzanan bu sahalarda enerji arama ve üretim faaliyetlerini genişletecek olan TPAO, bu adımıyla Türkiye'nin enerji arama kapasitesini artırma hedefine yönelik önemli bir ilerleme kaydediyor.

Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen ruhsat, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Gaziantep, Antalya, Çanakkale, Şanlıurfa, Zonguldak, Diyarbakır, Hakkari, Bartın, Karabük, Kastamonu, Elazığ, Edirne, Kahramanmaraş, ve Kilis illerindeki toplam 18 sahada geçerli olacak ruhsat, TPAO'ya 5 yıl boyunca belirlenen sahalarda petrol arama yetkisi tanıyor.

Ayrıca, TPAO'nun Diyarbakır, Batman, Siirt, Tekirdağ ve Kırklareli'nde bulunan sahalarında kamulaştırmaya gidilmesi kararı da alındı. Bu kararlar, Türkiye'nin enerji sektöründeki yerli üretimi ve enerji arama kapasitesini güçlendirme adına önemli adımları simgeliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)