IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’nda yapılan görüşmelerde Türkiye’nin makroekonomik temellerinin güçlendirilmesi ve dezenflasyon sürecine vurgu yapıldı.

Yatırımcılarla Verimli Toplantılar

Bakan Şimşek, ABD ziyaretinde IMF, Dünya Bankası ve G20 toplantılarına katıldığını ve 20’den fazla yatırımcı toplantısı gerçekleştirdiğini açıkladı. Yatırımcılara Orta Vadeli Program’ın uygulaması ve Türkiye ekonomisinin geleceği hakkında kapsamlı sunumlar yapıldı.

Türkiye’nin Ekonomik Hikayesi Güçleniyor

Türkiye’nin büyüyen ekonomisi ve yapısal reformları, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bakan Şimşek, Türkiye’nin hikayesinin güçlü ve kredibilitesi olan nadir ülke programlarından biri olduğunu vurguladı.

Maliye Politikasında Güçlendirme Sözü

Geçen yılki yatırımcı konferansında ortaya çıkan program uygulamasına yönelik şüphelerin ortadan kalktığını belirten Şimşek, maliye politikasını güçlendireceklerini ve dezenflasyona destek vereceklerini ifade etti.

Enflasyon Beklentileri Düşüyor

Şimşek, bankaların ve reel sektörün küresel finans sistemine erişiminin arttığını ve gelecek 12 ay için enflasyon beklentilerinin yüzde 35’e düştüğünü belirtti. Bu gelişmeler, Türkiye ekonomisine olan güvenin arttığını gösteriyor.

Çiftçilere 72 Milyon 554 Bin Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak Çiftçilere 72 Milyon 554 Bin Liralık Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılacak

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı