Hindistan'daki Sellerde Ölenlerin Sayısı 90'a Yükseldi Hindistan'daki Sellerde Ölenlerin Sayısı 90'a Yükseldi

Ortak Mücadele ve İşbirliği Anlaşması Güvenlik ve terör uzmanları, PKK terörünün Irak’taki varlığına karşı işbirliği anlaşmasının imzalanabileceğini ve diğer güvenlik konularında da işbirliği alanlarının genişleyebileceğini ifade etti.

PKK Varlığının Çözümü Güvenlik ve terör uzmanı Ahmed eş-Şerifi, PKK’nın Irak’taki varlığının ne Irak’ın ne de Türkiye’nin çıkarına olduğunu vurgulayarak, bu sorunun çözümü için siyasi anlaşma ve işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Güvenlik ve Terörle Mücadele Albay Sermed Beyati, Erdoğan’ın ziyaretinde su ve enerji dosyalarının yanı sıra PKK’nın varlığı ve ortak sınır güvenliği gibi güvenlik meselelerinin ele alınabileceğini belirtti.

Uluslararası İlişkiler ve Ortaklık Politikası Iraklı analist Ahmed el-Yasiri, Irak ile Türkiye’nin ABD ile müttefik ülkeler olduğunu ve ABD’nin iki ülkenin yakınlaşmasını destekleyeceğini söyledi. Yasiri, Türkiye’nin ‘çözüm bulan ülke’ olarak kendini başarıyla konumlandırdığını ve iki ülke arasında güvenlik ve ekonomik ortaklıkların önemine işaret etti.

Güvenlik Başlığı Önem Kazanacak Irak Siyasi Düşünce Merkezi Başkanı İhsan eş-Şammari, Erdoğan’ın ziyaretinin güvenlik başlığı için önemli olacağını ve Irak’ın Türkiye’ye PKK ile mücadelesinde destek olabileceğini dile getirdi.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı