Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 savaş uçağı ve modernizasyon kiti satışı konusunda Kongre’ye resmi bildirimde bulundu. ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ne yaklaşık 23 milyar dolar değerinde F-16 alımı ve modernizasyonu ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi.” ifadelerine yer verildi ve Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansının ilgili sertifikasyonu bugün Kongre’ye ilettiği kaydedildi.

Türkiye’ye 40 yeni F-16 savaş uçağı

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bildirimine göre, Türkiye’ye 40 yeni F-16 savaş uçağı ve 79 modernizasyon kiti temin edilecek. Yeni uçakların 32’si F-16 C Block 70, kalan sekizi F-16 D Block 70 tipi olacak. Satışın, Türkiye’nin NATO’daki rolünü güçlendireceği ve bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlayacağı belirtildi.

Kongre’nin 15 günlük itiraz süresi var

Silah satışının gerçekleşebilmesi için ABD yönetiminin sunduğu satış tebligatına Kongre’den itiraz gelmemesi gerekiyor. ABD Kongresinin satışı değerlendirmek için 15 günlük yasal süresi bulunuyor, bu süre zarfında itiraz olmazsa satış resmen gerçekleşmiş oluyor. Söz konusu süre, ilgili yasaya göre, NATO üyesi ülkeler için 15 gün, NATO üyesi olmayan ülkeler içinse 30 gün olarak belirtiliyor. Yabancı ülkelere silah satışı konusunda Senato Dış İlişkiler Komitesi ile Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin değerlendirme ve varsa itiraz hakkı bulunuyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’ndan destek

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ben Cardin, Türkiye’ye F-16 satışını onayladığını açıkladı. Cardin, “Türkiye’ye F-16 satışı konusunda olumlu bir tavır sergiliyorum. Türkiye, NATO’nun önemli bir müttefiki ve bölgede istikrarın sağlanması için kritik bir rol oynuyor. Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarını karşılamak için ABD ile işbirliği yapmasını destekliyorum.” dedi.

Yunanistan’a da F-35 satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satışıyla birlikte Yunanistan’a da 8,6 milyar dolarlık F-35 savaş uçağı satışına onay verdi. ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansından yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Cumhuriyeti’ne yaklaşık 8,6 milyar dolar değerinde F-35 alımı ve ilgili ekipmanların satışını onaylayan kararını verdi.” ifadeleri kullanıldı. Yunanistan’a 24 adet F-35A savaş uçağı ve 6 adet F-35B kısa kalkış ve dikey iniş yapabilen savaş uçağı temin edilecek. Satışın, Yunanistan’ın NATO’daki rolünü güçlendireceği ve bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlayacağı belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)