Finansal yatırım araçlarına ilişkin vergi kesintileri ve süreleri, Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden düzenlendi. İşte detaylar:

1 Mayıs-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında açılan veya vadesi yenilenen vadeli mevduat/katılma hesaplarına ödenecek faizler ve kar payları üzerinden yapılacak tevkifat oranları yeniden belirlendi.

6 aya kadar vadeli hesaplarda %15 olan tevkifat oranı %7,5'e, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %12 olan oran %5'e, bir yıldan uzun vadeli hesaplarda %10 olan oran ise %2,5'e indirildi.

Yatırım Fonlarından Elde Edilen Gelirlerdeki Vergi Kesintileri

Türk lirası cinsinden ihraç edilmiş yatırım fonlarından elde edilen gelirlerdeki indirimli stopaj uygulamasının süresi 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Türk lirası fonlarından elde edilen gelirlerdeki stopaj oranı %10'dan %7,5'e düşürüldü.

Bankalar Tarafından İhraç Edilen Borçlanma Araçlarından Elde Edilen Gelirler

Bankalar tarafından ihraç edilen tahvil ve bonolardan elde edilen gelirlerdeki indirimli stopaj uygulaması süresi 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

Vadelere bağlı olarak indirimli tevkifat oranları belirlendi: 6 aya kadar vadeli olanlarda %10 olan oran %7,5'e, bir yıla kadar vadeli olanlarda %10 olan oran %5'e, bir yıldan uzun vadeli olanlarda ise %10 olan oran %2,5'e indirildi.

Elektrikli Otomobiller Bakım ve Satın Alma Maliyetinde Rekabet Ediyor Elektrikli Otomobiller Bakım ve Satın Alma Maliyetinde Rekabet Ediyor

Kur Korumalı Mevduat Hesaplarından Elde Edilen Gelirler

Kur korumalı mevduat hesaplarından elde edilen gelirler için uygulanan tevkifat oranı %0 olarak devam edecek. Bu hesaplardan elde edilen gelirler için indirimli tevkifat oranı uygulaması 31 Temmuz'a kadar %0 olarak devam edecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı