Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna için sağlanacak ilk savunma paketini ele aldı. Zelenskiy, ABD Temsilciler Meclisi'nin Ukrayna için yardım paketini onaylamasının ardından Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde önemli konuları masaya yatırdı.

Zelenskiy, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Biden'ın Ukrayna'ya verdiği sarsılmaz desteği ve küresel liderliği için minnettar olduğunu belirtti. Biden'ın, Senato tarafından onaylanması halinde yardım yasasını hızla imzalayacağı konusunda güvence verdiğini ifade etti.

Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı Ukrayna, Sivastopol’a Füze Saldırısı Düzenledi: 3 Ölü, 100 Yaralı

Zelenskiy, Biden'a Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik binlerce füze, insansız hava aracı ve bomba ile düzenlediği hava saldırıları hakkında bilgi verdi. Özellikle Harkiv televizyon kulesine yapılan saldırının, Rusya'nın şehri yaşanmaz hale getirme niyetini gösterdiğini vurguladı.

Görüşmede, ABD'nin Ukrayna için sağlayacağı ilk savunma paketinin detayları ele alındı. Zelenskiy, Biden'dan paketin hızlı ve güçlü olacağına dair güvence aldığını ve uçaksavar, uzun menzilli ve topçu yeteneklerini güçlendireceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı