ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu’daki temaslarını sürdürüyor. Blinken, dün Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan ile görüştükten sonra bugün BAE’nin başkenti Abu Dabi’ye geçti. Blinken, burada BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid bin Sultan en-Nehyan ile bir araya geldi.

Gazze ve Filistin Gündemde

Blinken, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, BAE Devlet Başkanı ile bölgedeki çatışmaların genişlemesini önlemeye ve Gazze’deki insani ihtiyaçları ele almaya yönelik çabaları görüştüklerini söyledi. Blinken, ayrıca bağımsız bir Filistin devletinin kurulması yönündeki kararlılıklarının devam ettiğinin altını çizdi. Blinken, “BAE Devlet Başkanı ile Gazze’de yaşanan trajedinin tekrarlanmaması için neler yapabileceğimizi konuştuk. Ayrıca, iki devletli çözüm vizyonunu hayata geçirmek için Filistinliler ve İsrailliler arasında güven inşa etmeye yönelik adımları da değerlendirdik.” dedi.

Biden’dan Gazze için ateşkes umudu Biden’dan Gazze için ateşkes umudu

BAE’den ABD’ye Destek

BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid bin Sultan en-Nehyan ise, görüşmede, ABD’nin bölgedeki barış ve istikrar çabalarına destek verdiklerini belirtti. BAE Devlet Başkanı, “ABD Dışişleri Bakanı ile bölgedeki son gelişmeleri ve ortak çıkarlarımızı görüştük. ABD’nin bölgedeki barış ve istikrar çabalarına desteğimizi yineledik. Gazze’deki insani durumu iyileştirmek ve Filistinlilerin haklarını korumak için iş birliği yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)