Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Filistin arasındaki rehinelerin takası konusunda aktif bir çaba içerisinde olduklarını belirtti. Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye-Almanya ilişkilerini ve ortak gündem maddelerini değerlendirdi.

Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin Türkiye-Almanya ilişkileri için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Türkiye-Almanya Dostluk Anlaşması'nın 100'üncü yılına denk gelen ziyaretin, ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacağını ifade etti. İki ülke arasındaki beşeri bağların güçlenerek devam ettiğine dikkat çeken Erdoğan, Türk toplumunun Almanya'daki başarılarından gurur duyduklarını belirtti.

Erdoğan, Türkiye ve Almanya arasındaki savunma sanayi işbirliğine dikkat çekti ve bu alandaki ilişkilerin güçlenmesini hedeflediklerini ifade etti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 60 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini aktaran Erdoğan, savunma sanayi alanında ortak üretim projelerini konuşacaklarını belirtti.

Almanya'daki Türk toplumunun eşit katılım temelli entegrasyonuna önem verdiklerini vurgulayan Erdoğan, Türk vatandaşlarının Almanya'daki başarılarına değindi. Ancak, yabancı karşıtı ve ırkçı örgütlerin yükselişine dikkat çekerek, bu konuda endişelerinin arttığını ifade etti.

Erdoğan, İsrail ve Filistin arasında yaşanan rehine krizine ilişkin çabalarını aktardı ve bu konuda başarılı olmayı temenni ettiklerini belirtti. Ayrıca, Almanya'daki Türk toplumunu ilgilendiren konuları da ele aldıklarını söyledi ve Solingen Faciası'nın 31. yıl dönümünde yaşanan benzer saldırıyı kınadı.

TBMM İdare Amiri Turan'dan "Nekbe Günü" Mesajı TBMM İdare Amiri Turan'dan "Nekbe Günü" Mesajı

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı