Dünyanın farklı ülkelerinden birçok STK'nın katılımıyla oluşturulan Uluslararası Özgürlük Filosu, Gazze'ye doğru yola çıkmaya hazırlanıyor. Özgürlük Filosu ile işgal rejimi ablukasının delinmesi ve dünya genelinde Filistin'e yönelik duyarlılığın artması hedefleniyor.

Aralarında Mavi Marmara gemisinin de bulunduğu "Özgürlük Filosu" Akdeniz'de, uluslararası sularda 31 Mayıs 2010 yılında işgal rejimi güçlerinin saldırısına uğramış, yaşanan olay sonucunda Türkiyeli 10 Müslüman şehit olmuştu. Dünya kamuoyunda ciddi tepkiyle karşılanan katliam sonrasında işgalciler hem Türkiye'de hem de uluslararası mahkemelerde yargılanmıştı.

Mavi Marmara Gazisi İHH Şanlıurfa İl Başkanı Behçet Atila, işgal rejiminin 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de sürdürdüğü katliamın son bulması, Gazze halkına temel yaşam malzemelerinin ulaştırılması adına Mavi Marmara'dan 14 yıl sonra Nisan ayında yeniden yola çıkarılması planlanan "Özgürlük Filosu" ile ilgili Harran Ovası mikrofonlarına konuştu.

“Mavi Marmara’nın benzeri eylemleri sıkılaştırmamız gerekiyor”

Behçet Atilla

2010 yılında Gazze’ye destek amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Mavi Marmara Gazisi İHH Şanlıurfa İl Başkanı Behçet Atila,

“2010 yılında Mayıs ayında tüm Müslümanların desteklerini alarak gemi filosuyla Gazze’ye destek amacıyla 30 farklı ülkede insanlar vardı gemide. Amacımız hem yardımları Gazze’ye götürmek hem de Gazze’nin sesini dünyaya duyurmaktı. Ama siyonistler gemiye saldırarak 10 kardeşimizi şehit ederken 56 kardeşimizi de yaraladı. Tahmin ettiğimizden çok bir yankı uyandırarak Filistin davasına fazla katkısı oldu. Gazze, Filistin ve Kudüs davası için şehit olan kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah tekrardan benzeri bir hamlemiz olacaktır. Bugün şartlar çok daha ağır bu nedenle Mavi Marmara’nın benzeri eylemleri sıkılaştırmamız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Nisan ayının ilk yarısında Akdeniz’e inmeyi hedefliyoruz”

510657570846

Nisan ayı içerisinde dünyanın farklı yerlerinden hareket edecek gemilerle Akdeniz'de buluşup Gazze'ye doğru yol alacaklarını hatırlatan Atilla,

“Malumuz Gazze’deki soykırımın maalesef altıncı ayı geçiyor. 35 bine yakın kardeşimiz şehit oldu. Binlerce de yaralımız var. Enkazın altında halen cesetlerimiz vardır. Müslümanlar yaptığımız basın açıklamaları ve eylemleri basite alıyorlar ama aslında basit değil. Bunlarla olacak bir şey değil daha ciddi şeyler yapmamız lazım. Çok sayıda Müslümanlar var. Bizde diyoruz ki biz daha ciddi bir şey yapıyoruz. Gemi filolarımız ile inşallah Nisan ayının ilk yarısında Akdeniz’e inmeyi hedefliyoruz. İHH’nın inşallah üç gemisi olacak. Avrupa, Amerika ve başka ülkelerden gelen onlarca geminin bir araya gelerek büyük bir gemi filosuyla Gazze’ye doğru hareket edeceğiz. Cenab-ı Allah bu yardımları Gazze’ye ulaştırmamızı ve bu hamlemizi Gazze ablukasının kırılmasına vesile kılsın. Bizler nasıl ciddi bir eylem ve hamle düşünüp uygulayacaksak değerli bağışçılarımızdan da ciddi destekler bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Bu filo hareket edecek ve hedefine ulaşacaktır”

Gemi Bagis Kapak

Atilla,

Gülpınar'ın burs kriterleri belli oldu Gülpınar'ın burs kriterleri belli oldu

“Bugüne kadar bizi Gazze noktasında ve diğer konularda destekleyen kardeşlerimize de teşekkür ediyorum. Onların o destekleri olmaz ise bizler bir şey yapamayız. Daha büyük çalışmalar yapabilmemiz ve Müslümanların derdine derman olabilmemiz için böyle büyük eylemlerin yapılması ve böyle büyük filoların kalkması lazım. İnşallah bu filo hareket edecek ve hedefine ulaşacaktır. Belki başka kapıların açılmasına ve Müslümanların farklı projeler yapmasına da vesile olur.” diye ekledi.

“Kimlerin gemiye katılabileceğine komisyon karar verecek”

Gazze’ye gitmek üzere gemide yer almak isteyen vatandaşlara bilgilendirmede bulunan Atilla, şu ifadelere yer verdi:

“Başvuruda bulunmak isteyenler www.ihh.org.tr adresinden Özgürlük Filosu Başvuru bölümünde gerekli yerleri doldurarak başvuruda bulunabilirler. En çok merak edilen sorular ise ‘Adaylar nasıl seçilecek?’ ve ‘Kimler bu gemide olacak?’ İHH Genel Merkezi tarafından bir komisyon oluşturulacak. Yapılan başvuruları komisyon değerlendirecektir. Belirlenen kriterlere göre değerlendirme yapılıp kimlerin gemiye katılabileceğine komisyon karar verecektir.”

“Müslümanlar, canlarıyla ve mallarıyla Gazze’deki kardeşlerinin yanında olduklarını bu şekilde ispatlasın”

Yildonumunde Mavi Marmarada Gelinen Surec90

Müslümanların bu filoda yer almaları için çağrıda bulunan Atilla,

“Açıkçası herkesin başvuruda bulunmasını talep ediyoruz. Herkes gidemeyecektir ama başvuru yapmalarında fayda vardır. Siyonistler, çok sayıda inanın bu gemilerde Gazze’ye ulaşmak için müracaat ettiğini bilsin. Dünyada bunu bilsin. Türkiye ve dünyadaki diğer Müslümanlar, canlarıyla ve mallarıyla Gazze’deki kardeşlerinin yanında olduklarını bu şekilde ispatlasın. Filoya çok değişik ülkelerden gemiler, aktivistler ve dünyaca tanınır simalar katılacak.” ifadelerini kullandı.

“Bağışçılarımızdan ciddi destekler bekliyoruz”

Oluşturulan filoda insanı yardımında olacağını kaydeden Atilla,

“Özgürlük Filomuza değerli bağışçılarımızdan ciddi destekler bekliyoruz. Gemilerin alımı noktasında nakdi yardıma ihtiyaç vardır. Alınan gemiler ve daha alınması gereken gemiler vardır. Gemilerin içerisini de doldurmamız gerekiyor. İçerisinde her çeşit insanı yardım olacaktır. Un, gıda, bebek maması, bebek bezi, battaniye vb. akla gelecek tüm yardımları bu gemilerde göreceksiniz. TIR bazında sıfır malzeme olmak kaydıyla ayni yardımları da kabul ediyoruz. Ama en önemlisi nakdi yardımlar. Nakdi yardımlar, ihtiyacımız olan malzemeleri almamızda bizlere daha kolaylık sağlamaktadır. Kardeşlerimiz İHH İnsanı Yardım Vakfı Genel Merkez hesaplarına ya da Şanlıurfa İHH İnsanı Yardım derneğimizin hesaplarına nakit yatırarak destek olabilir.” diye konuştu.

Gemilerin adı: Anadolu, Vicdan ve Akdeniz  

3 gemi satın aldıklarını ifade eden Atilla,

"3 gemi satın aldık ve gemilere şu adları verdik; Anadolu, Vicdan ve Akdeniz. Yeniden Yola Çıkıyoruz! Sloganıyla Ablukayı kaldırmak için yeniden yola çıkacak özgürlük filosuyla yardımlarınızı Gazze'ye ulaştıracağız. İhtiyaçlar; Un, Nohut, Gıda Kolisi, Basmati Pirinç, Sıvı Yağ, Battaniye, Sünger, Yatak, Hijyen Paketi. Yardımda bulunmak isteyen hayır sahipleri; TR790020500000832353200001 hesaplarımız üzerinden açıklama kısmına ‘GAZZE’ yazarak yardımlarını gönderebilir.” diyerek hayırseverlere seslendi.

“Bismillah deyip Akdeniz’e açılacağız inşallah”

Atilla, son olarak,

“Merak edilen sorulan sorular arasında “israil tekrardan Mavi Marmara gibi bu gemilere bir operasyon düzenler mi?” bunu biz bilmiyoruz ama umarım böyle bir şey olmaz. Bizler elimizden geleni yapacağız. Tüm tedbirleri alarak Bismillah deyip Akdeniz’e açılacağız inşallah. Tüm tedbirleri aldıktan sonra tevekkül edip yola çıkacağız. Her türlü tedbire rağmen yine saldırılarsa Allah’ın izniyle biz Müslümanlar şehadete hazırız. Temennimiz bu yardımların kazasız belasız Gazze’ye ulaşması. Özgürlük Filosu Gazze ablukasının kırılmasına ve kapıların açılmasına vesile olur diye düşünüyoruz. Filonun başka Müslümanların farklı projeler yapmasına ve belki bir fikir ya da altyapı oluşturur diye umut ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: MEHMET NEZİR ŞEKER